Католичка и Православна Црква дијеле отприлике првих тисућу година заједничке повијести. Све што је припадало једној Цркви у том раздобљу, припадало је и другој. Литургија, духовност, теологија, аскетика…и свеци. Свеци Источне Цркве из тог раздобља (св. Иван Златоусти, св. Базилије Велики итд.) једнако се поштују и у Католичкој Цркви, баш као што се св. Аугустин, св. Амброзије, свети римски папе итд., поштују и у Православној Цркви. Осим ових универзално поштованих светих, имамо и читав низ локалних светаца, који се могу поштовати и у другој Цркви, јер, као што смо рекли, припадају времену јединства Источне и Западне Цркве. Тако на подручју данашње Републике Хрватске биљежимо низ ранокршћанских светаца и мученика, који су, гледано с православне точке гледишта, православни свеци, и заслужују да их поштује Православна Црква. Доносимо овдје њихов избор:
Св. Донат (лат. Донатус) је живио у 8./9.ст., у Далмацији. Рођен је у Задру непознате године, а умро је око 811. такођер у Задру, гдје је и покопан, у цркви која се и данас зове по њему. Реликвије му се данас налазе у цркви св. Стошије у Задру, а слави се 25.02. Повијесно је значајан као посредник у преговорима између Франачке и Бизанта око граница у Далмацији. Према предаји, изградио је споменуту цркву касније названу по њему (изворно је била посвећена св. Тројству), те је из Цариграда донио у Задар реликвије св. Стошије, које се и данас тамо чувају.
Рођен је у Сирији, не зна се када; умро је 10.04.304., у Салони, данашњи Солин код Сплита. Његово изворно, латинско име, гласи Домниус, али је од Хрвата прозван Дујам, или, краће Дује. Предаја каже да је био ученик св. Петра апостола, но то неће бити точно; чини се да је поријекло те предаје у статусу Сплита као црквеног средишта Дамације у древно доба. Био је ученик гласовите теолошке школе у древној сиријској пријестолници Антиохији. У Далмацији је дјеловао као мисионар, те је постао најпознатији бискуп Салоне (284.г.). Мучеништво је поднио за Кристово Име у вријеме Диоклецијанових прогона, у градском амфитеатру. Слави се 07.05. Дио реликвија му се налази у Риму, а дио у Сплиту, у сплитској катедрали, која је некоћ била маузолеј цара Диоклецијана у оквиру његове палаче. Тако се догодило да је велики светац „иселио“ свог некадашњег крвника из његове животне и посмртне резиденције.
Анастазије (лок. Сташ) је живио у доба св. Дујма. Био је родом из Аквилеје. Заједно је са св. Дујмом проповиједао кршћанство у Далмацији и мученички страдао. Слави се 26.08.